Някои от вас искаха да ви покажа как се прави една от моите картички „от –до” и понеже това е наистина голямо предизвикателство реших, че едва ли ще намерите по-луд от мен да го направи.
В началото едно пояснение - няма да ви показвам всяка малка стъпчица, това ще е по-скоро план, по който съм направила картичката, детайл от която виждате по-горе. Има доста за четене, а снимките са правени в един мрачен и дъждовен ден, но се надявам да се вижда всичко. Помолила съм няколко приятелки с опит, да хвърлят едно око и да кажат дали всичко в урока се разбира, тъй като е писан на части в различни промеждутъци от свободно време, та със сигурност стилистически не е издържан, но се надявам поне да ясен :)
И още нещо важно! Моля прочетете внимателно това
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:
Не подхождайте към долуописаното лекомислено,
защото това може да доведе до:
защото това може да доведе до:
- Загуба на огромно количество от вашето свободно време (ще видите точно колко) и пълно пренебрегване на заобикалящата ви действителност.
- Изразходване на немислимо количество от наличните ви крафт-материали и непреодолимо желание за купуване на още.
И най-важното:
- Определени индивиди, могат да реагират с тотално пристрастяване, за което все още не съм открила лечение!
Да не кажете после че не съм ви предупредила :)
За всички, които все още са тук започваме с...
1. ИСКРАТА или поводът за правене на картичката или „Каква ще е картичката?”. В този случай поводите бяха новото ми блокче хартии (когато започвах урока беше ново) и новите печати от DBS – просто исках да си поиграя с тях. Така на въпроса отговаряме с...”Тъмна, тинейджърска, момичешка без конкретен повод” т.е. няма да слагаме надпис за да може да я подарим по всяко време.
2. Подбиране на ЦВЕТОВЕТЕ. За „цветовете и картичките” писах миналата година, и може да прочетете там, а в конкретния случай избрах класическата комбинация от тъмно червено, синьо и бяло. Аз започвам винаги с избирането на десените защото ми е по-лесно да оцветя картинката според цветовете на хартиите, а не обратно, по оцветената картинка да търся хартии. За тази картичка материалите, които използвах и ориентировъчните им размери виждате на снимката.
3. ОРАЗМЕРЯВАНЕ И ОТПЕЧАТВАНЕ на картинката. Тук нещата са различни в зависимост от това дали използваме „истински” или дигитален печат. Сега е и момента да решим дали ще правим и paper piecing за да отпечатаме и допълнителните детайли на дизайнерска хартия. В тази картичка печата е дигитален и съм използвала paper piecing за панделката. Отваряме картинката в програмата, която използваме и го оразмеряваме спрямо шаблона, с който ще го изрежем после. В случая картинката ще е в правоъгълник, а тях ги изрязвам с тримера и за това размерът не е конкретен, а е „така ми харесва”. Ако искате картичката да е повечко украсена направете картинката по-малка (така е в нашата картичка), а ако искате изображението да е основното върху което ще се спира погледа, го оставете по-голямо.
Отпечатваме изображението на подходящата хартия за оцветяване, а панделката на избраната дизайнерска хартия. Повече може да намерите в „Paper piecing с дигитални печати”, но и сега правилото остава: След като сте отпечатали всичко запазете файлът с оразмерената картинка докато не сте готови с картичката. Никога не е късно нещо да се развали, а ако имате малки деца около вас това е почти абсолютно сигурно.
4. ОЦВЕТЯВАНЕ на картинката. С акварели или маркери - няма значение - ще ви чакам тук след около 1 часа (тази картинка е лесна). Не забравяйте да сложите светлосенки и на панделката.
Готови ли сте? Хареса ли ви как стана!? Ако отговорът е „НЕ”, ще ви чакам след още 30-45 минути (вторият път е по-лесно).
5. ОФОРМЯНЕ на картинката. Тук завършваме като ембосваме и залепяме панделката и добавяме някои от ”финалните щрихи” – с Gloss accents покрих очите и сложих няколко щрихи в косата за релеф. Оставяме на страна да изсъхне. (По тази точка – скромно - 2 минути) .
6. СКРОЯВАНЕ на хартиените елементи.
Нарекох тази точка така, защото наистина си прилича на кроенето на дреха и ако нямаме някаква конкретна идея можем да използваме готова кройка или т.нар.”скеч”. Начертах ви как би изглеждал скечът за вече готовата картичка.
По принцип може да скроите нещата и преди да сте оцветили картинката, но аз предпочитам тази последователност, защото при оцветяването мога да променя първоначалните цветове и да се наложи да сменя някоя от дизайнерските хартии.
И преди да преминем към самото рязане още една тънкост, която ще е от полза за начинаещите. Казано на компютърен език - използвайте “Recycle Bin” или в превод – отделете си една кутия, в която да изхвърляте остатъците при правенето на конкретната картичка, и не ги изхвърляйте в общия боклук докато не я завършите. Тези „непотребни” парчета служат за да пробвате по тях мастилата, шиенето и каквото се сетите, пък и никога не се знае къде може да потрябват. Аз съм голяма спестовница и пазя почти всички парченца, които могат да се продупчат и с най-малкия пънч не само докато правя картичката, а и "за друг път".
6.1. Изрязване на основата – обикновено правя картичка с размер 15х15см, и за целта отива лист цветен картон А4. Срязвам го по дългата страна, а след това биговам и сгъвам на две. В повечето случаи картичките ми се отварят нагоре (тип палатка), защото така ми изглеждат по стабилни, имайки предвид елементите с които ще ги натоварим после. Но може и да я оформите да се отваря на страни. След като сте изрязали основата я приберете някъде, тя нама да ни трябва още дълго време.
6.2. Изрязването на лицевите и вътрешните парчета. Правилото е: за да насложите (рамкирате) отделните панели изрязвате всяко парче с около 5 мм по-тясно от това върху което ще го сложите - и на дължина, и на ширина. Така после разликата в размера е от около 2-2,5 мм от всяка страна. Това са единствените точни размери, които използвам, за почти всичко останало действам с "около - ей толкова, че това ми харесва или толкова ми е останало"
За рамкиране на дизайнерските хартии обичам т.нар структуриран картон или Core'dination, заради специфичния му ефект при изпиляването и такъв ще използвам и тук. За една картичка при крайно икономичното му използване стига половин от лист 30х30см.
Правя две парчета за лицето и за вътрешната част на картичката (вече не мога да правя картички без оформена вътрешна част, това е!) След това изрязвам и дизайнерските хартии за вътрешността и лицето. За лице съм използвала тази на която отпечатахме панделката, но не се притеснявайте – все ще намерим с какво да скрием дефекта :).
От тези по-малки парчета по същия принцип оформяме рамката на картинката (гледайте да е изсъхнала) и второто лицево парче, и ако и тях направим на рамчици дори ни останаха дреболии за листа и цветя, например.
7. Оформяне на РЪБОВЕТЕ. Тук може да изберете с каква техника ще дооформим хартиените парчета – дали ще оставим ръбчетата гладки и резки (това ми се получава само когато имам ново ножче на тримера), дали ще ги наръфате или състарите с пила или шкурка. За тази картичка ще направим последното. Внимавайте само когато пилите тънките рамки от картона да не го скъсате.
След това (или преди да оформите ръбчетата), ако искате, с подходящо дистрес или друго цветно мастило и гъбичка потъмнявате ъгълчетата и ръбчетата на дизайнерските хартии за "опушен" ефект. Ако ще добавяме някакъв фонов печат – заврънкулки, текстура, щрифт – сега му е времето.
(Да кажем, че ни отне 5 мин ако знаем какво правим :)
8. ШИЕНЕ. Преди да започнем самото шиене трябва да фиксираме рамките на хартиените елементи. За целта използвам малки парчета хартиено тиксо (masking tape) в двете срещуположни ъгълчета на рамката, но ако нямате много опит може фиксирате и в четирите страни. Гледайте тиксото да е възможно най-далече от мястото където ще минава иглата. След това вземаме машината и шием, а как става това пак прочетете от миналата година.
Ако искате да прикрепите панделка или дантела и знаете къде ще я сложите може да я зашиете с машината при оформянето на лицевия панел. Но трябва да сте абсолютно сигурни, че там ще и е мястото, защото после няма разваляне!
(Ако не трябва да крещите по децата да си махнат пръстчетата от машината или да крещите по машината, че ви къса конеца – всичкото шиене отнема още около 15 минути.)
9. УКРАСАТА. След шиенето хартиените панели са вече готови и това, което ни остава е да ги залепим за основата, но ви съветвам е да не бързате с тази стъпка.
Не знам дали забелязахте, но до тук почти не сме говорили за украсата. Ако не сме си харесали, някой специален елемент - рамка, копче, или нещо друго, тук е момента в който избирам „подправките”. Започвам с подходяща дантела и/или панделка, а след това следват цветята. Много от вас искаха да ви покажа уроче за цветята, но това ще си го запазя за друг път. Проблемът е, че вариантите за цветя са безкрайни - готови, изрязани, хартиени, платнени, големи, малки - просто всякакви. Какви да са обикновено решавам според стила и настроението на картичката, но ги подбирам главно”защото така ми харесват”. За тази тук „трябва” да са големи и по-малко на брой. Направих нещо като червени макове изрязани с любимия ми шаблон на Tim Holtz, а за центърче харесах сладурските копченца от Gorjuss-колекцията, които бяха подаръче в последното списание Creativity. При подреждането на цветята имам само едно суеверното правило - трябва да са нечетен брой. Сложих 5 за лицето и едно за вътрешната страна или общо 6 цветя, от които 3 големи, две средни и едно мъничко, с което ще покрием черепът на панделката (не всички харесват черепи).
След цветята избираме подходящи листа - спрях на тези на Магнолия, защото имат същата сърцевидна форма, както панделката на картинката. Изпиляваме и ембосваме и тях. Почти всичката останалата украса виждате на снимката.
(Тук времето варира в зависимост от това дали вече сме избрали с какво ще украсяваме или вадим и прибваме много неща - едни 20-30 минути са средното време за приготвим всичко.)
10. ПОДРЕЖДАНЕ. След като реша какви ще са елементите за украсата, нареждам всичко по картичката за да видя дали изглежда добре. Тук се случва да пробвам различни конфигурации на цветята и може да се наложи леко рзместване на хартиените панели (за това ви казах да не бързаме да залепяме). Приблизително подредена нашата картичка виждате на снимката. И ако сме доволни запомняме как сме я подредили и приминаваме нататък. Това със запомнянето е много важно, защото тук слагамесамо 5 цветя, но имам картички, където са повече от 20. В такива случаи или ако я довършвам друг път си начертавам малка схемичка, а последно време се изхитрих направо да си щракна една снимчица и да си гледам от компютъра когато започна да залепям.
Като време това може да отнеме 5 минути, ако картичката е от тези, които се получават на "един дъх" или доста повече ако е някоя която все се инати и не се подрежда така, че да ми хареса :)
Тук първо залепих раирания панел в центъра на големия лицев, а след това закрепих панделката и дантелата за гърба. Когато, както тук има голяма картинка, с кято ще покриете част от панделката, може предварително да подложите малко двойнозалепващо и на лицевия панел. Под страничните части, които ще се виждат обикновено не слагам, защото тиксото придърпва или прозира под дантелата и не изглежда добре. На снимките се вижда лицевият панел от двете страни готов за залепяне. По същия начин оформяме и залепяме и вътрешния панел.
След това залепям и картинката, като в повечето случаи я повдигам с обемно тиксо (монтажна лента). Слагам от 3D лентата по целия гръб на картинката, защото ако се натисне случайно може да хлътне неприятно в центъра.
(Едни 5 минути да кажем, че стигат.)
12.ЗАЛЕПЯНЕ НА УКРАСАТА. За тази цел използвам пистолет с течен силикон. Има много варианти на лепила, с които може да действате вие, но аз си обичам силикона - знам му всичките плюсове и минуси. В ритуалът ми за правене на картичка, включа ли пистолета в контакта това означава, че картичката е готова - няма какво да се мисли по нея повече. И докато се стопли използвам момента да разтребя космическия хаос около мен.
По-често залепям първо цветята, а след това подпъхвам под тях листенцата ако са от малките. Когато са клонки, както тук, може да залепя първо най-големите, върху тях цветята, а после да сложа по-малките. Не забравяте да сложите и цветенцето от вътрешната страна.
Към подредените елементи по-горе добавих една вързана корделка в лявото букетче, по едно блестящо камъче във всеки ъгъл, а от десните цветенца пуснах на верижка едно малко ключе, с което искам да ви кажа, че все пак някои неща ще си оставя заключени.
За последната стъпка средно 10 минути - и сме готови!
И ако някой си направи труда да сметне заедно с мен минутките за една такава картичка (а тази е от сравнително лесните) отидоха 2-3 часа и то само в случаите, когато всичко се получава безпроблемно :)
Остана да СНИМАМЕ и РЕДАКТИРАМЕ снимките на картичката.
Ами това е! Казах ви (почти) всичко!
С нетърпение чакам вашите въпроси и мнения за урочето :)